Sposoby na naukę wymowy

Każde dziecko rozwija się inaczej, co zauważają rodzice. Kiedy jednak nauka którejś z umiejętności trwa zbyt długo, to z pewnością pojawiają się obawy. Przykładem takiej sytuacji są trudności w wymowie na przykład niełatwej nawet dla dorosłych litery „r”. Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko ma takie problemy? Czy edukacja w domu to dobry sposób na pozbycie się trudności z wymową?

Czy warto ćwiczyć z dzieckiem?

Jest kilka sposobów na pozbycie się problemów z wymową. Należą do nich:
– ćwiczenia logopedyczne (zobacz)
– korzystanie z zabawek typu gwizdki
– wizyta u specjalisty – logopedy.
Z pewnością warto rozpocząć od ćwiczeń logopedycznych w domu. Wystarczy poprosić dziecko, żeby dokładnie przyjrzało się temu, jak wymawiamy dane głoski i jak układamy wtedy usta i język. Powtarzanie za rodzicem to najlepszy sposób na naukę. Warto także poprosić dziecko, żeby złożyło język w rurkę.

Dlaczego tak ważna jest dobra wymowa?

Dobra wymowa jest ważna przez całe życie. W szkole ułatwia nawiązywanie kontaktów. Dzieci bowiem chętniej rozmawiają z tymi, których dokładnie rozumieją. Niestety, nieprawidłowa wymowa może być przyczyną nieprzychylnych komentarzy rówieśników. Warto więc możliwie najszybciej spróbować różnych sposobów, żeby pomóc dziecku. Dzięki temu w dorosłym życiu nie będzie miało trudności w wymawianiu trudnych słów.


Zostaw odpowiedź